Pracownia jest dumą naszej szkoły. Wyposażona jest w 24 stanowiska uczniowskie pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Linux. Stałe łącze internetowe sprawia, że uczniowie mają szeroki dostęp do zasobów sieciowych i mogą wzbogacać swoją wiedzę o nowe informacje znalezione w sieci.
      Uczniowie zapoznają się z najnowszym oprogramowaniem użytkowym: pakiety biurowe, programy do edycji grafiki, systemy operacyjne Windows i Linux. . Po zakończeniu cyklu edukacyjnego uczniowie posiadają umiejętność sprawnej obsługi wielu systemów operacyjnych, różnorodnych pakietów biurowych, podstaw grafiki rastrowej i wektorowej, tworzenia stron internetowych, oraz podstaw programowania.

Dlaczego Linux, czyli przemyślenia admina.

Witam Linuksem zacząłem się interesować od wydania Ubuntu 9.10 a trafiłem na niego przez przypadek kupując któregoś dnia PC Format zaraz po przyjściu do domu zabrałem się za instalację. Nie miałem kłopotu z instalacją to był mój pierwszy Linux, którego używam do dzisiaj oczywiście z najnowszą wersją wydania jakim jest teraz Ubuntu 14.04 z 5 letnim wsparciem technicznym. Początki z przestawieniem się na Linuksa były trudne ponieważ używałem Windowsa XP przez 5 lat, miałem go pomału dosyć a trzymałem go ze względu na gry. Kiedy stałem się posiadaczem coraz lepszego i wydajnego komputera oraz szybkiego internetu zainteresowałem się Linuksem na poważnie i poczułem chęć jego używania. Z biegiem czasu Linux stawał się łatwiejszy w instalacji jak i konfiguracji, obecnie Linuksa używam do internetu, poczty, czatów, oglądania filmów online oraz do słuchania muzyki jak i do gier. Używając ten niezawodny system przestałem się interesować Windowsem a bardziej moją ulubioną dystrybucją jaką jest Ubuntu. Dziwne jest dla mnie to iż na portalach internetowych z działem technologie kiedy pojawiają się artykuły Windows vs Linux dochodzi do sporów między użytkownikami, który to niby system jest lepszy otóż nie ma idealnego systemu każdy ma wady jak i zalety. Windows powstał wtedy kiedy nie było dostępu do internetu działa na starej architekturze o tym dowiesz się z tej strony: www.wykop.pl/ramka/111502/dlaczego-linux-jest-lepszy/.
Linux to nowoczesny system przystosowany do pracy w sieci, zalet tego systemu jest mnóstwo np. odporny na wirusy, darmowy, innowacyjny, niezawodny. Microsoft przeoczył pewną epokę jaką jest internet teraz podąża śladami Linuxa jak i Apple. Cloud Computing to pojęcie nowe, które stanie się standardem za 2 lata więcej na stronie www.computerworld.pl/cloudcomputing/analizy/.
Microsoft zaczął poważnie podchodzić do Linuksa i poczuł że nie jest sam na rynku systemów operacyjnych i obawia się konkurencji a konkurencja nie śpi. To właśnie od niej powstał termin Cloud Computing, śledząc to co wydarzyło się ostatnio przez lata w internecie wywnioskowałem iż Linux staje się realnym konkurentem dla Windowsa. Po wydaniu Windows 7 przez Microsoft nie zagrzał ten system u mnie miejsca na nowym laptopie zamiast niego stoi najnowsze Ubuntu, które bardzo ładnie śmiga i wystarcza mi do codziennych zadań. Myślę, że tym krótkim artykułem zainteresowałem nowych użytkowników Linuksa, którzy mają już dłuższy czas styczność z komputerem lub tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z komputerami. Na koniec polecam Linuksa nie męcz się więcej z Windows nie warto.

Dlaczego warto używać Libre Office w domu i w szkole

     Mówiąc krótko: bo jest darmowy, funkcjonalny i z powodzeniem zastępuje płatną konkurencję typu MS Office. Pakiet biurowy LibreOffice to darmowe narzędzie w skład którego wchodzą – zaawansowany procesor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, moduł bazodanowy Base, narzędzie do tworzenie prezentacji multimedialnych Impress, a nawet program graficzny Draw. Mimo tego, że LibreOffice powstał z myślą o obsłudze otwartego formatu dokumentów ODF, potrafi otwierać i zapisywać pliki tworzone za pomocą każdej wersji pakietu Office. Dziesięć czy więcej lat temu dla tego bardzo popularnego pakietu biurowego firmy Microsoft nie było w zasadzie alternatywy. Jednak dzisiaj rzeczywistość wygląda bardziej różowo. Pakiet MS Office nie rządzi już niepodzielnie na rynku i bardzo dobrze. Nic nie działa tak dobrze w interesie klienta jak konkurencja. Aby zastanowić się jakie mamy alternatywy wobec pakietu MS Office powinniśmy zdać sobie sprawę dlaczego szukamy alternatywy i do czego jej potrzebujemy. Najczęściej podstawowym powodem poszukiwania innego rozwiązania jest cena pakietu Office. Nie jest ona niska, choć i tak o wiele niższa niż jeszcze kilka lat temu. Sposobów użycia pakietu biurowego są tysiące i warto zadać sobie trud, aby określić czego faktycznie potrzebujemy. Nie warto kierować się tym, co zrobili inni tylko dobrać rozwiązanie dla siebie. Na pewno otrzymujemy wiele tekstów pocztą elektroniczną. Nawet jeśli są one w formacie DOC/DOCX, czyli MS Office Word nie potrzebujemy pakietu office do ich oglądania. Do samego obejrzenia tekstu i jego wydrukowania wystarczy darmowy program MS Office Viewer (Podgląd). Jest on zresztą dostępny dla wszystkich rodzajów dokumentów, czyli zarówno tekstów, jak i arkuszy czy prezentacji. Jeśli jednak mamy potrzebę zmiany czy poprawy tekstu będziemy potrzebować nie tyle podgląd, co edytor dokumentów. W przypadku bardziej złożonych tabel czy zestawów komend (tzw. makr) nie ma co liczyć na to, że pakiety darmowe takie jak LibreOffice poprawnie sobie z nimi poradzą. Pozostanie wtedy ręczne poprawianie dokumentu, aby miał poprawny wygląd.

RÓŻNOŚCI

       Na początek kilka tapet. Niedługo pojawią się tu tapety autorskie uczniów.


LINKI I MATERIAŁY DO POBRANIA